Gender and Development (GAD) Forum Batch 1
March 29, 2022
1:00 PM to 5:00 PM
Mixed Agencies

  Name Position Agency Name
1 FELICAR ALBA-ANCHETA CITY GOVERNMENT DEPARTMENT HEAD I (CITY HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OFFICER ) CITY GOVERNMENT OF LAOAG
2 LOURDES ADESTE G. ANDRES ADMINISTRATIVE AIDE III CITY GOVERNMENT OF LAOAG
3 CHRISTIAN M. AGBANLOG CITY GOVERNMENT DEPARTMENT HEAD 1/ HRMO CITY GOVERNMENT OF URDANETA
4 RONALDO P. ROQUE REVENUE COLLECTION CLERK 1 HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OFFICE/ LGU URDANETA PANGASINAN
5 NIDA S. PERALTA HUMAN RESOURCES MANAGEMENT OFFICER II HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OFFICE-LOCAL GOVERNMENT OF URDANETA
6 GRIZALIE L. HALOG ADMINISTRATIVE AIDE I (CLERK) LOCAL GOVERNMENT UNIT OF BAUTISTA, PANGASINAN
7 DOMINADOR T. DELA CRUZ JR. ADMINISTRATIVE AIDE VI (ACCOUNTING CLERK II) LOCAL GOVERNMENT UNIT OF BAUTISTA, PANGASINAN
8 ROSALIE A. JOVER Administrative Officer-II/GAD Focal Person Local Government Unit-ASINGAN
9 MYRNA LUISA M. ALIPIO Administrative Officer-II/OIC-HRMO Local Government Unit-ASINGAN
10 PEARCHIN T. MAMASIG SOCIAL WELFARE ASSISTANT LOCAL GOVERNMENT UNIT-ASINGAN
11 BENJAMIN Q. GALVAN, JR. DISTRIBUTION DIVISION MANAGER C METRO SAN FERNANDO WATER DISTRICT (LU)
12 ERIC F. CARPINA OIC-GENERAL MANAGER METRO SAN FERNANDO WATER DISTRICT (LU)
13 MARY JANE G. FLORENDO FINANCE OFFICER METRO SAN FERNANDO WATER DISTRICT (LU)
14 NOEMI FATIMA A. TADIFA ADMINISTRATIVE DIVISION MANAGER METRO SAN FERNANDO WATER DISTRICT (LU)
15 JUN A. MIGUEL SUPERVISING COOPERATIVES DEVELOPMENT SPECIALIST LGU - LAOAG CITY, OFFICE OF THE CITY MAYOR - COOPERATIVE SERVICES
16 SIDNEY LYNDON D. DOLORES VETERINARIAN I, OFFICER-IN-CHARGE OFFICE OF THE CITY VETERINARIAN - LAOAG CITY
17 ISAGANI D. DACANAY GENERAL MANAGER C MAPANDAN WATER DISTRICT
18 SOPHIA T. ABRAZALDO CORPORATE BUDGET SPECIALIST B MAPANDAN WATER DISTRICT
19 REGINE S. DEL ROSARIO, LPT, CHRA ADMINISTRATIVE OFFICER II/ GUIDANCE DESIGNATE DEPED SDO URDANETA CITY (URDANETA I CENTRAL SCHOOL)
20 RICO L. SURATOS ENGINEERING AIDE B MAPANDAN WATER DISTRICT
21 ROSE LYN L. DELA PENA ADMINISTRATIVE SERVICES AIDE MAPANDAN WATER DISTRICT
22 JOMARISOL M. ELARCOSA ADMINISTRATIVE/GENERAL SERVICES OFFICER A MAPANDAN WATER DISTRICT
23 ROSLINIE B. MANANSALA Property/Supply Officer A BINALONAN WATER DISTRICT
24 RUSTY MARK V. FLORES DIVISION MANAGER C- FINANCE AND COMMERCIAL MANAOAG WATER DISTRICT
25 KEVIN M. HILARIO ACTING SUPPLY OFFICER II NATIONAL FOOD AUTHORITY EASTERN PANGASINAN BRANCH OFFICE
26 EMILY G. BARAOIDAN MUNICIPAL ASSESSOR MUNICIPAL GOVERNMENT OF SOLSONA
27 PLAVENI M. GONZALES ADMINISTRATIVE ASSISTANT II MUNICIPAL GOVERNMENT OF SOLSONA, ILOCOS NORTE
28 MISHEL D. YANDAY ADMIN ASSISTANT II/BUDGETING ASSISTANT MUNICIPAL BUDGET OFFICE
29 TRECELYN EUNICE F. PINACATE LICENSING OFFICER III LOCAL GOVERNMENT OF SOLSONA, ILOCOS NORTE
30 ALEX R. VERZO MUNICIPAL GOVERNMENT DEPARTMENT HEAD I LOCAL GOVERNMENT UNIT OF SUAL
31 JANINE B. CORPUZ SANITATION INSPECTOR MUNICIPAL GOVERNMENT OF SOLSONA
32 WILMA A. ASUNCION SECRETARY TO THE SANGGUNIAN SANGGUNIANG BAYAN
33 NORILYN MENIS PASAGOY SOCIAL WELFARE OFFICER II MUNICIPAL SOCIAL WELFARE AND DEVELOPMENT OFFICE
34 KATHRINA ANGELA U. INES ADMINISTRATIVE OFFICER I PHILIPPINE STATISTICS AUTHORITY - ILOCOS SUR
35 MELCHOR S. BAUTISTA STATISTICAL SPECIALIST II PHILIPPINE STATISTICS AUTHORITY - ILOCOS SUR
36 MARIA CECILIA A. SORIANO DIVISION MANAGER C ASINGAN WATER DISTRICT
37 ALEXANDER C. MONCE GENERAL MANAGER ASINGAN WATER DISTRICT
38 LEILA S. MADRID CASHIER - DESIGNATED ASINGAN WATER DISTRICT
39 JAY BOY T. LOPEZ SENIOR ACCOUNTING PROCESSOR A - DESIGNATE ASINGAN WATER DISTRICT
40 MA. STEELY ANN P. RAGA PUBLIC RELATIONS OFFICER A DAGUPAN CITY WATER DISTRICT
41 DENISE D. DE PADUA RECORDS OFFICER B DAGUPAN CITY WATER DISTRICT
42 RICARDO R. RAYMUNDO WATER RESOURCES FACILITIES OPERATOR A ASINGAN WATER DISTRICT
43 CHRISTINA E. DELOS SANTOS MUNICIPAL TREASURER MUNICIPAL GOVERNMENT OF SOLSONA, ILOCOS NORTE
44 ROSELL R. BATARA SOCIAL WELFARE ASSISTANT/OIC-MSWDO MUNICIPAL GOVERNMENT OF SOLSONA
45 CHARYMELLE O. FORONDA MUNIICIPAL BUDGET OFFICER LOCAL GOVERNMENT UNIT OF SOLSONA, ILOCOS NORTE
46 KURT EDDISON M. CLAVERIA PRINCIPAL ENGINEER D DAGUPAN CITY WATER DISTRICT
47 MARLENE A. TOLENTINO CUSTOMER SERVICE ASSISTANT A PAGUDPUD WATER DISTRICT
48 SHEILA MARIE G. CRISTOBAL ADMINISTRATIVE AIDE VI LOCAL GOVERNMENT UNIT-SOLSONA
49 JASON G. ESTRADA DIVISION MANAGER DAGUPAN CITY WATER DISTRICT
50 RONALD G. TRINIDAD HEAD TEACHER III DEPED/ANGELA VALDEZ RAMOS NATIONAL HIGH SCHOOL
51 MINETTE JOY D. VICENTE ASSISTANT REGISTRATION OFFICER LOCAL GOVERNMENT UNIT OF SOLSONA, ILOCOS NORTE
52 ROSELDA P. FAHIGAL MUNICIPAL ENGINEER LGU SOLSONA-ENGINEERING OFFICE
53 VILMA Q. RANCES CITY COMMUNITY AFFAIRS OFFICER LAOAG CITY GOVERNMENT/COMMUNITY AFFAIRS OFFICE
54 Ramos,Harney Karl S. Data Controller DAGUPAN CITY WATER DISTRICT
55 GRETCHEN G. BUENA SENIOR INDUSTRIAL RELATIONS MANAGEMENT OFFICER A DAGUPAN CITY WATER DISTRICT
56 JOY C. GAMBOA - VILLASIS WD SENIOR CASHIER VILLASIS WATER DISTRICT
57 JOHNSON N. LAURETA CIVIL DEFENSE OFFICER I OFFICE OF CIVIL DEFENSE REGIONAL OFFICE I
58 MARK ANGELO C. MASUDOG INFORMATION OFFICER II OFFICE OF CIVIL DEFENSE REGIONAL OFFICE I
59 FERDINAND B. BARTOLOME COMMUNITY AFFAIRS OFFICER I / IN-CHARGE OF OFFICE,   CMO - INTERNAL CONTROL DIVISION CITY GOVERNMENT OF LAOAG CITY
60 MAIZEL MAIA V. CASTRO SENIOR ACCOUNTING PROCESSOR A BATAC WATER DISTRICT
61 DINO S. SAGUN WATER RESOURCES FACILITIES OPERATOR C BATAC WATER DISTRICT
62 JANETTE LUDIVINA B. ANDAYA PESO MANAGER-OIC LGU SUAL
63 MARNELLI T. COLOBONG AGRICULTURAL TECHNOLOGIST MUNICIPAL GOVERNMENT OF SOLSONA-MUNICIPAL AGRICULTURE OFFICE
64 CRISTITA T. LARIOZA SOCIAL WORKER OFFICER III REGION 1 MEDICAL CENTER, MEDICAL SOCIAL WORKER OFFICE
65 MERLIZA N. ESTARIS MEDICAL SPECIALIST II REGION 1 MEDICAL CENTER, WOMEN CHILDREN PROTECTION UNIT
66 LYKA BEATRICE A. AGUSTIN ACCOUNTING CLERK I LOCAL GOVERNMENT UNIT OF SOLSONA OFFICE OF THE MUNICIPAL ACCOUNTANT
67 GERANYL P. LAGUARDIA MUNICIPAL HEALTH OFFICER LGU-BAUTISTA
68 JULITA TAGATA TABAG SOCIAL WELFARE OFFICER II MSWDO LGU SANTO DOMINGO
69 DELIA R. CASILLAN ASSOCIATE PROFESSOR IV ILOCOS SUR POLYTECHNIC STATE COLLEGE
70 MARISHEL F. MORENO ADMINISTRATIVE OFFICER IV (HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OFFICER II) CITY GOVERNMENT OF LAOAG
71 SHEILA MARIE N. OPELAC CITY GOVERNMENT DEPARTMENT HEAD I (CITY AGRICULTURIST) CITY GOVERNMENT OF LAOAG
72 CONRAD R. OBRA ADMINISTRATIVE OFFICER IV NATIONAL CONCILIATION AND MEDIATION BOARD
73 VISHALYN I. CAMPOS ADMINISTRATIVE ASSISTANT III NATIONAL CONCILIATION AND ,MEDIATION BOARD
74 MARISSA P. ORCINO ADMINISTRATIVE ASSISTANT III NATIONAL CONCILIATION AND MEDIATION BOARD
75 CESAR JULIO D. CACAYURAN SUPERVISING LEO NATIONAL CONCILIATION AND MEDIATION BOARD
76 LORLYN FLORDELIZ P. ULIT CITY GOVERNMENT DEPARTMENT HEAD I (CITY CIVIL REGISTRAR) CITY GOVERNMENT OF BATAC
77 YZEL JOY E. MONTANTE SOCIAL WELFARE OFFICER I CITY GOVERNMENT OF BATAC
78 HELEN T. TULALI ADMINISTRATIVE OFFICER V CITY GOVERNMENT OF BATAC
79 ANGELICA V. REYES OIC-MENRO LGU-SUAL
80 RUSSELL H. ALBAY ADMINISTRATIVE OFFICER I BUREAU OF LOCAL GOVERNMENT FINANCE - REGION I
81 DANNA MICHELLE KAY F. LABUGUEN NURSE I CITY HEALTH OFFICE-CITY OF BATAC
82 CELESTE G. ABUNDO RURAL HEALTH PHYSICIAN CITY HEALTH OFFICE-CITY OF BATAC
83 CHERRY ANN P. SORIANO ACTING ACCOUNTANT III NATIONAL FOOD AUTHORITY EASTERN PANGASINAN BRANCH OFFICE
84 SILVER PAUL R. MADALIPAY ACTING BRANCH STANDARDS QUALITY ASSURANCE OFFICER NATIONAL FOOD AUTHORITY - EASTERN PANGASINAN BRANCH OFFICE
85 AIRA MAE V. CABALITASAN ACCOUNTING PROCESSOR B SAN NICOLAS WATER DISTRICT, PANGASINAN
86 GILLIANE JESSA S. CASACLANG PROJECT DEVELOPMENT OFFICER I DEPARTMENT OF EDUCATION DAGUPAN CITY
87 MARISSA O. PEREZ EDUCATION PROGRAM SUPERVISOR DEPARTMENT OF EDUCATION DAGUPAN CITY
88 MA. BLEMERISA A. RAZOTE ADMINISTRATIVE OFFICER V CITY GOVERNMENT OF ALAMINOS, PANGASINAN/City Human Resource Management Office
89 CLARA THERESSA D. BLANZA ACCOUNTING PROCESSOR A/HRMO DESIGNATE NARVACAN WATER DISTRICT
90 JOHN LEONARD L. CALUAG Assistant Professor I/Acting Head Gender and Development Office URDANETA CITY UNIVERSITY
91 ATTY. DAR A. DIGA CITY LEGAL OFFICER / ACTING UNIVERSITY PRESIDENT CITY GOVERNMENT OF URDANETA / URDANETA CITY UNIVERSITY
92 MA. JEAZRIELLE M. FERNANDEZ COLLEGE BOARD SECRETARY II URDANETA CITY UNIVERSITY
93 EVELYN L. OLI UTILITIES/CUSTOMER SERVICE ASSISTANT A SAN MANUEL WATER DISTRICT
94 GILBERT T. ANDRES CHIEF NURSE LAOAG CITY GENERAL HOSPITAL
95 EVE JOY C. AGTANG ADMINISTRATIVE SERVICES OFFICER B NATIONAL IRRIGATION ADMINISTRATION - ILOCOS NORTE - ILOCOS SUR - ABRA IRRIGATION PROJECT
96 LANNY D. VIDAD INDUSTRIAL RELATIONS MANAGEMENT OFFICER B NATIONAL IRRIGATION ADMINISTRATION - ILOCOS NORTE - ILOCOS SUR - ABRA IRRIGATION PROJECT
97 JACINTA MARISSA D. OLALAN, Ph.D. ADMINISTRATIVE OFFICER V/OIC,ADMINISTRATIVE AND FINANCE DIVISION DEPARTMENT OF AGRICULTURE-REGIONAL FIELD OFFICE I
98 MADELINE Q. GONZALES ADMINISTRATIVE OFFICER IV (HRMO II) LOCAL GOVERNMENT UNIT OF CAOAYAN, ILOCOS SUR
99 GRACE S. VILLANUEVA ADMINISTRATIVE OFFICER IV/OIC, HUMAN RESOURCE MANAGEMENT SECTION DEPARTMENT OF AGRICULTURE-REGIONAL FIELD OFFICE I
100 NIMFA S. MEDRIANO EDUCATION PROGRAM SUPERVISOR DEPARTMENT OF EDUCATION - SCHOOLS DIVISION OFFICE OF URDANETA CITY
101 JUAN P. CATALAN PUBLIC SCHOOLS DISTRICT SUPERVISOR DEPED SDO URDANETA CITY
102 NADINE JOY S. CONCEPCION MUNICIPAL ADMINISTRATOR/HRMO DESIGNATE LOCAL GOVERNMENT UNIT OF BALAOAN, LA UNION
103 MARILOU B. MINIANO MUNICIPAL SOCIAL WELFARE AND DEVELOPMENT OFFICER LOCAL GOVERNMENT UNIT OF BALAOAN, LA UNION
104 JANICE J. AROLLADO ADMINISTRATIVE AIDE VI LOCAL GOVERNMENT UNIT-STA. BARBARA
105 JASON O. MADRID ADMINISTRATIVE OFFICER III DEPARTMENT OF BUDGET AND MANAGEMENT REGIONAL OFFICE I
106 ELIZABETH T. MADRID SUPERVISING BUDGET AND MANAGEMENT SPECIALIST DEPARTMENT OF BUDGET AND MANAGEMENT REGIONAL OFFICE I
107 WIVINIA N. LIWANAG ADMINISTRATIVE OFFICER IV DEPARTMENT OF EDUCATION/DON RAMON E. COSTALES MEMORIAL NATIONAL HIGH SCHOOL
108 IRISH J SOLIS EPS II DEPED SDO DAGUPAN CITY
109 LUISA M. REGUA ADMINISTRATIVE OFFICER II/HRMO DESIGNATE LGU NARVACAN, ILOCOS SUR
110 Julianne Grace B. Bugaoisan TEACHER III SCHOOLS DIVISION OF LAOAG CITY
111 MARJODEL C. CORBE INDUSTRIAL RELATIONS DEVELOPMENT ASSISTANT A NATIONAL IRRIGATION ADMINISTRATION
112 Krisha Mae A. Baluran PROJECT DEVELOPMENT OFFICER/GAD FOCAL PERSON LOCAL GOVERNMENT UNIT—PAGUDPUD
113 ARLENE C. GENEROSO ADMINISTRATIVE OFFICER IV (HRMO II) MUNICIPAL GOVERNMENT OF PAGUDPUD ILOCOS NORTE
114 JUN MELCHOR ORDOÑO BOADILLA JSUPT/ ASSISTANT REGIONAL DIRECTOR FOR OPERATIONS BUREAU OF JAIL MANAGEMENT AND PENOLOGY
115 Rosita F. Delim ADMINISTRATIVE AIDE VI/GAD FOCAL PERSON LGU-ARINGAY
116 JONI ROSE R. ANCHETA INDUSTRIAL RELATIONS MANAGEMENT/DEVELOPMENT OFFICER C NATIONAL IRRIGATION ADMINISTRATION - ILOCOS SUR IRRIGATION MANAGEMENT OFFICE
117 DIANA GRACE D. DUMO HRMO DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
118 LEE ANN H. CASISON HR STAFF DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
119 BIENVIDA D. SALANGAD MEDICAL OFFICER III DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
120 JOLINA L. HILADO MEDICAL TECHNOLOGIST I DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
121 EMMANUEL J. BERNARDO ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
122 ERICSON C. CAMPOS ADMINISTRATIVE AIDE VI DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
123 JAYSON O. MADAYAG LIAISON OFFICER, DISBURSING OFFICER DON MARIANO MARCOS MEMORIAL STATE UNIVERSITY OPEN UNIVERSITY
124 SAMANTHA ASHLEY N. CAOILE ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
125 YVONNE IRIS D. ESTEPA ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
126 KATRINA JANE N. NELMIDA ADMINISTRATIVE AIDE I DMMMSU OPEN UNIVERSITY SYSTEM
127 JACKLYN M. FERNANDEZ ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
128 MEL JOY M. GAYO ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
129 CHERRY M. CABADING ADMINISTRATIVE AIDE IV LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
130 GLENNA MAE S. ORTEZA ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU-TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
131 GLADYS M. LAGLIVA ADMINISTRATICE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
132 CUSTODIO, REMEDIOS R. PERMANENT - PUBLIC ASSISTANCE COMPLAINT DESK OFFICER DMMMSU-OPEN UNIVERSITY SYSTEM, CITY OF SAN FERNANDO, LA UNION
133 KRISTINE JOY B. MUNAR ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
134 DANICA D. PACIO ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU-TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
135 CAMELA M. ESTRELLA TRANSPORTATION REGULATION OFFICER II LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
136 SANDY A. OCAMPO ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
137 ARIEL PAOLO A. TEJADA ADMINISTRATIVE AIDE IV LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
138 JOAN M. PRESTOZA ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU-TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
139 JOSE L. VALDEZ ADMINISTRATIVE AIDE VI DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
140 JESKA ALAINA C. MONTOYA ADMINISTRATIVE ASSISTANT II LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
141 GLADYS R. RAZA ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU-TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
142 RODERICK A. VINLUAN ADMINISTRATIVE AIDE IV DOH SFLU - TREATMENT AND REHABILITATION CENTER
143 BEVERLY ANNE G. CASTRO ACCOUNTANT I LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
144 PEARLIE ROSE C. PULIDO ADMINISTRATIVE AIDE VI LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
145 MARY JANE O. AGUSTIN TRANSPORTATION REGULATION OFFICER I LAND TRANSPORTATION OFFICE REGION I
146 GRACE L. RAMOS CITY COOPERATIVES OFFICER LGU CANDON CITY
147 Ma. Kyryne Ara H. Garvida Information Technology Officer I (JO) Department of Information and Communications Technology
148 MARIE CECILLE LIBERTY S. VARILLA INSTRUCTOR 1/GAD COORDINATOR & QUALITY ASSURANCE CO-COORDINATOR ILOCOS SUR COMMUNITY COLLEGE
149 CECILIA S. SANCHEZ ADMIN OFFICER IV DMMMSU SLUC
150 MARISSA FANGON PLANNING OFFICER DMMMSU SLUC
151 ANGELITA S. DOMONDON GUIDANCE COUNSELOR III DMMMSU SLUC